Codex: Space Marines, 6. edice

19.8.14 - Gediman - Komentáře (1)
Vesmírní mariňáci jsou jednoznačně nejpopulárnější armáda hry. Jsou klasickou ikonou celého Warhammeru 40.000 a jejich příběhové pozadí je nejznámější, často proto vystupují jako hlavní hrdinové v knihách, počítačových hrách a filmech. Jejich modely se snadno lepí i barví a z pohledu pravidel jsou odolní i dosti silní. Z těchto důvodů se skvěle hodí pro začátečníky.
.
Codex: Space Marines, 6. edice


Vesmírní mariňáci jsou geneticky upravení super-vojáci oblečení v odolných energobrněních a vyzbrojení ničivými zbraněmi. Jsou to nejlepší válečníci, jaké má Impérium k dispozici, legendární Andělé smrti. Dokáží zvítězit nad mnohonásobnou přesilou a skolit i ty nejmocnější protivníky. Vesmírní mariňáci jsou rozdělení do kapitul, což jsou plně soběstačná bratrstva. Každá kapitula má vlastní taktiku a tradice, vlastní název, heraldiku a barvu brnění. Jejich počet je však poměrně malý, takže nemohou být všude. Zaměřují se jen na ty nejvýznamnější operace a chirurgicky přesné útoky, zatímco hlavní frontové boje přenechávají ostatním imperiálním složkám. Tento Codex pokrývá ty kapituly, jejichž formace a výzbroj odpovídají standardům, tedy Ultramarines, Imperial Fists, Iron Hands, Raven Guard, White Scars, Salamanders a jejich nástupnické kapituly.

Zvláštní pravidla a výhody:

And They Shall Know No Fear – Většina vojáků má standardní mariňáckou výhodu: jsou imunní vůči strachu, lépe se vypořádají se zlomenou morálkou a nemohou být rozprášeni po prohraném boji zblízka.

Combat Squads – Většina vojáků má standardní mariňáckou výhodu: oddíl o deseti mužích se může na začátku hry rozdělit na dva pětičlenné.

Chapter Tactics – Hráč si vybere kapitulu své armády, aby jí mohl určit zvláštní pravidla. Pokud armádu nabarvil jako některou z uvedených kapitul, není co řešit. Pokud ji nabarvil jako některou z nástupnických kapitul, pak musí určit, z jaké uvedené kapituly vychází. Velká část oficiálních nástupnických kapitul má toto určeno. Pokud to určeno není nebo pokud si hráč vymyslel svoji vlastní kapitulu, jednoduše si nějaké pravidlo sám vybere. Na výběr je z následujících pravidel (vztahují se jen na pěšáky a motocykly):

--- Ultramarines --- Armáda má tři doktríny, každá je na jedno použití. Hráč ji aktivuje na začátku kola a vydrží až do začátku jeho příštího kola. Tactical Doctrine zvyšuje efektivitu střelby (pro Tactical Squad lepší), Assault Doctrine zvyšuje rychlost pohybu (pro Assault Squad, Bike Squad a Attack Bike Squad lepší) a Devastator Doctrine usnadňuje střelbu z těžkých zbraní za pohybu (pro Devastator Squad lepší).

--- White Scars --- Vojáci mohou uniknout z boje zblízka (ne však Terminátoři a Centurioni). Jednotky na motocyklech lépe pronikají terénem, jsou odolnější a silnější ve zteči.

--- Imperial Fists --- Vojáci s bolterovými zbraněmi střílejí efektivněji. Jednotky Devastator Squad a Centurion Devastator Squad jsou ničivější proti vozidlům a budovám.

--- Iron Hands --- Vojáci mohou ignorovat zranění. Jednotlivci mají na konci každého kola šanci vyléčit si jedno zranění (toto pravidlo se vztahuje i na vozidla). Techmarines a Masters of the Forge jsou schopni provádět efektivnější opravy.

--- Salamanders --- Vojáci jsou odolnější proti plamenometům a jejich vlastní plamenomety jsou efektivnější. Jednotlivci si mohou zdarma upgradovat jednu libovolnou zbraň na efektivnější.

--- Raven Guard --- Vojáci mohou provést předsunutý průzkum a v prvním kole se lépe ukrývají (ne však Terminátoři a Centurioni). Vojáci s tryskovými batohy mohou své batohy použít během Movement i Assault fáze toho samého kola a jsou efektivnější ve zteči.

--- Black Templars --- Vojáci se pohybují rychleji a jsou odolnější proti psychickým silám. Jednotlivci jsou v duelu mnohem efektivnější. Armáda může nasadit Crusader Squads. Ačkoliv jsou Black Templars nástupnickou kapitulou Imperial Fists, z pohledu pravidel jsou považováni za „původní“ kapitulu.

Někteří Hrdinové poskytují výhody mariňákům ze své kapituly. Výhody však platí i pro mariňáky z nástupnických kapitul, které z uvedené kapituly vychází (ať už je to oficiální informace, nebo si to vybral sám hráč).

Jednotky:

Tactical Squad (Troops), 5-10 - Základní jednotka. Může k ní být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod.

Scout Squad (Troops), 5-10 - Oddíl mariňáckých noviců, který se zaměřuje na průzkum a infiltraci. Může být vyzbrojen různými zbraněmi (boltery, meče, brokovnice, ostřelovací pušky) a přizpůsoben tak na různé taktiky. Může k němu být přiděleno vznášedlo Land Speeder Storm.

Crusader Squad (Troops), 5-10 - Specifická jednotka kapituly Black Templars. Jednotka může obsahovat velitele (standardně ho nemá) a je možné k ní připojit až tolik Neophytů v lehkém brnění (mohou být vyzbrojeni brokovnicemi), kolik je v oddíle Crusaderů. Celý oddíl lze přezbrojit na boj zblízka. Může k němu být přidělen transportér Rhino, Razorback, Land Raider Crusader nebo Drop Pod.

Assault Squad (Fast Attack), 5-10 - Úderná jednotka zaměřená na boj zblízka. Je vybavena tryskovými batohy, jedná se tedy o Jump Infantry. Batohy však mohu být odstraněny (čímž se získají nějaké body zpět), tehdy je k ní možné přidělit transportér Rhino nebo Drop Pod.

Bike Squad (Fast Attack), 3-8 - Oddíl motocyklů. Je možné k němu připojit jeden Attack Bike s těžkou zbraní.

Attack Bike Squad (Fast Attack), 1-3 - Oddíl motocyklů s těžkými zbraněmi.

Scout Bike Squad (Fast Attack), 3-10 - Oddíl mariňáckých noviců na motocyklech, které jim poskytují vyšší mobilitu.

Land Speeder Squadron (Fast Attack), 1-3 – Oddíl lehkých vznášedel Land Speeder. Může se skládat ze tří typů, v libovolné kombinaci: standardního s jednou zbraní, těžkého se dvěma zbraněmi (Tornado) a raketometného (Typhoon).

Stormtalon Gunship (Fast Attack) – Bitevní letoun vyzbrojený dvěma různými těžkými zbraněmi. Může provádět nálety. Může eskortovat jednotku, která přichází ze zálohy. V tom případě se pro něj nehází kostkou, místo toho přiletí ze zálohy společně s ní.

Devastator Squad (Heavy Support), 5-10 - Těžká střelecká jednotka. Může k ní být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod.

Centurion Devastator Squad (Heavy Support), 3-6 - Mariňáci oblečení v rozměrných bitevních oblecích, které jim dovolují používat ničivé zbraně, ale zároveň omezují jejich pohyblivost. V Shooting fázi mohou vystřelit ze všech zbraní najednou. Jsou vyzbrojeni primárně na střelbu. Může k nim být přidělen kterýkoliv typ Land Raidera.

Thunderfire Cannon (Heavy Support) – Dělostřelecká zbraň, která má tři režimy střelby: povrchová exploze (vysoká ničivost), exploze ve vzduchu (ignoruje Cover Save) a podzemní exploze (komplikuje pohyb). Je obsluhována Techmarinem s postrojem Servo-harness, který mu poskytuje dvě silné mechanické paže a dvě přídavné střelné zbraně. Může k ní být přidělen Drop Pod.

Predator (Heavy Support) - Bojový tank vyzbrojený buď autokanonem (efektivní proti pěchotě) nebo dvojitým laserovým kanonem (efektivní proti vozidlům).

Whirlwind (Heavy Support) - Dělostřelecký raketomet.

Vindicator (Heavy Support) - Samohybné obléhací dělo. Velmi ničivé proti hordám pěchoty.

Hunter (Heavy Support) – Protiletadlové dělostřelectvo vyzbrojené velkým raketometem, který vypouští inteligentní naváděné střely. Když střela mine, může cíl zasáhnout v některé z příštích Shooting fází.

Stalker (Heavy Support) – Protiletadlové dělostřelectvo vyzbrojené dvěma rychlopalnými kanony, které mají dva režimy střelby: střelba na jeden cíl (vyšší pravděpodobnost zásahu) nebo střelba na dva cíle (avšak s nízkým Ballistic Skill).

Land Raider (Heavy Support) - Těžký tank a transportér v jednom. Může nést 10 vojáků, přičemž vojáci v brnění Terminátor zabírají místa dvou vojáků a Centurioni místa tří vojáků. Je vyzbrojen dvěma dvojitými laserovými kanony, které jsou mocnou protitankovou zbraní.

Land Raider Crusader (Heavy Support) - Může nést 16 vojáků, přičemž vojáci v brnění Terminátor zabírají místa dvou vojáků a Centurioni místa tří vojáků. Oproti standardní verzi je tato zaměřena na boj proti pěchotě – je vyzbrojena dvěma sadami bolterů, které jí propůjčují obrovskou palebnou sílu.

Land Raider Redeemer (Heavy Support) - Může nést 12 vojáků, přičemž vojáci v brnění Terminátor zabírají místa dvou vojáků a Centurioni místa tří vojáků. Oproti standardní verzi je tato zaměřena na boj proti semknutým oddílům pěchoty – je vyzbrojena dvěma velkými plamenomety.

Stormraven Gunship (Heavy Support) - Výsadkový letoun se silnou výzbrojí. Může nést 12 vojáků (přičemž vojáci v brnění Terminátor zabírají místa dvou vojáků a Centurioni místa tří vojáků) a jednoho Dreadnoughta.

Sternguard Veteran Squad (Elites), 5-10 - Elitní mariňáci z První kompanie, kteří se zaměřují na střelbu. Jejich boltery mohou střílet čtyři typy speciální munice. Může k nim být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod.

Vanguard Veteran Squad (Elites), 5-10 - Elitní mariňáci z První kompanie, kteří se zaměřují na boj zblízka. Mohou provést zteč proti dvěma různým jednotkám bez postihu. Když chce jejich velitel v duelu nahradit spolubojovníka, automaticky v tom uspěje. Může k nim být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod. A nebo mohou být vybaveni tryskovými batohy.

Legion of the Damned (Elites), 5-10 – Záhadní mariňáci zahalení v plamenech, kteří přichází na pomoc v těch nejtěžších chvílích. Nepatří pod žádnou kapitulu, nemohou tedy využít pravidlo Chapter Tactics. Mohou být vysazeni kamkoliv na bitevní pole. Šance, že se při tom odchýlí, je snížena. Mají vysoký Invulnerable Save, jejich střelba ignoruje Cover Save a pohybují se pomalu. U nepřátel vyvolávají strach, sami strach necítí.

Centurion Assault Squad (Elites), 3-6 – Mariňáci oblečení v rozměrných bitevních oblecích, které jim dovolují používat ničivé zbraně, ale zároveň omezují jejich pohyblivost. V Shooting fázi mohou vystřelit ze všech zbraní najednou. Jsou však vyzbrojeni primárně na boj zblízka. Může k nim být přidělen kterýkoliv typ Land Raidera.

Terminator Squad (Elites), 5-10 - Elitní mariňáci z První kompanie oblečení v brnění Terminátor. Jsou vyzbrojeni na střelbu. Může k nim být přidělen kterýkoliv typ Land Raidera.

Terminator Assault Squad (Elites), 5-10 - Elitní mariňáci z První kompanie oblečení v brnění Terminátor. Jsou vyzbrojeni na boj zblízka, nemají žádné střelné zbraně. Může k nim být přidělen kterýkoliv typ Land Raidera.

Dreadnought (Elites) - Kráčedlo, které lze vyzbrojit dvěmi různými zbraněmi. Může být upgradován na Venerable Dreadnoughta, který má lepší Weapon Skill a Ballistic Skill a je o něco odolnější. Může k němu být přidělen Drop Pod.

Ironclad Dreadnought (Elites) – Kráčedlo specializované na ničení tanků a opevnění. Má silnější pancéřování a může být vybaveno různými protitankovými a obléhacími zbraněmi. Snadněji proniká těžkým terénem. Může k němu být přidělen Drop Pod.

Techmarine (n/a) - Opravář a polní technik. Je vybaven mechanickou paží. Místo ní může být vybaven postrojem Servo-harness, který mu poskytne dvě silné mechanické paže a dvě přídavné střelné zbraně. Může být též vybaven motocyklem. Za každou HQ jednotku může armáda obsahovat jednoho Techmarina.

Servitors (n/a), 1-5 – Skupinka pomocných kyborgů, která se hodí jako doprovod pro Techmarina. Za každého Techmarina může armáda obsahovat jeden tento oddíl.

Command Squad (n/a), 5 - Doprovodný oddíl pro velitele. Může obsahovat též polního lékaře, vlajkonoše a šermířského šampióna. Za každého Captaina, Librariana a Chaplaina (včetně Hrdinů) může armáda obsahovat jeden tento oddíl. Může k němu být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod. Nebo může být vybaven motocykly.

Honour Guard (n/a), 3-10 – Doprovodný oddíl pro Vůdce kapituly. Obsahuje šermířského velmistra, ale kromě něj může mít také vlajkonoše. Za každého Chapter Mastera (včetně Hrdinů) může armáda obsahovat jeden tento oddíl. Může k němu být přidělen transportér Rhino, Razorback nebo Drop Pod.

Rhino (n/a) - Obrněný transportér s kapacitou 10 vojáků. Nemůže převážet vojáky v brnění Terminátor a Centuriony.

Razorback (n/a) - Obrněný transportér s kapacitou jen 6 vojáků, ale má silnější výzbroj. Nemůže převážet vojáky v brnění Terminátor a Centuriony.

Drop Pod (n/a) - Výsadková kapsle s kapacitou 10 vojáků nebo jeden Dreadnought či Thunderfire Cannon. Jakmile dosedne, je už nehybná. Je ozbrojená, takže může alespoň poskytovat palebnou podporu.

Land Speeder Storm (n/a) – Větší průzkumné vznášedlo, které funguje jako transportér až pro 5 Scoutů. Je vyzbrojené raketometem, který střílí oslepující rakety. Postižené cíle mají Weapon Skill a Ballistic Skill zredukovaný na 1 až do konce příštího kola. Má také rušičku, která nepřátelům komplikuje Deep Strike.

Captain (HQ) - Kapitán kompanie. Má na výběr z velkého množství různých zbraní a zvláštního vybavení. Může být vybaven tryskovým batohem či motocyklem. Pokud je na motocyklu, oddíly Bike Squad alespoň o 5 členech dovoluje nasadit jako Troops.

Terminator Captain (HQ) – Kapitán První kompanie. Je oblečen v brnění Terminátor, které mu zvyšuje odolnost a dovoluje používat mocnější zbraně.

Chaplain (HQ) - Kněz vyzbrojený silnou zbraní na boj zblízka. Necítí strach a má vyšší šanci zasáhnout v prvním kole boje zblízka. Může být oblečen v brnění Terminátor, které mu zvyšuje odolnost a dovoluje používat mocnější zbraně. Nebo může být vybaven tryskovým batohem či motocyklem.

Librarian (HQ) – Psyker Mastery Level 1, ovládá psychické síly Biomancy, Pyromancy, Telepathy a Telekinesis. Mastery Level může být zvýšen na 2. Je vybaven Force zbraní a zařízením Psychic Hood, které mu pomáhá odolávat nepřátelským psychickým silám. Může být oblečen v brnění Terminátor, které mu zvyšuje odolnost a dovoluje používat mocnější zbraně. Nebo může být vybaven tryskovým batohem či motocyklem. Kapitula Black Templars nemůže Librariany nasadit.

Master of the Forge (HQ) – Velitel kapitulní zbrojnice a hlavní Techmarine. Je vybaven postrojem Servo-harness, který mu poskytne dvě silné mechanické paže a dvě přídavné střelné zbraně. Místo něj může být vyzbrojen ničivou zbraní Conversion Beamer. Může být též vybaven motocyklem. Dovoluje nasadit Dreadnoughty, Venerable Dreadnoughty a Ironclad Dreadnoughty jako Heavy Support.

Chapter Master (HQ) – Vůdce kapituly. Má na výběr z velkého množství různých zbraní a zvláštního vybavení. Jednou za hru může přivolat orbitální bombardování. Může být oblečen v brnění Terminátor, které mu zvyšuje odolnost a dovoluje používat mocnější zbraně. Nebo může být vybaven tryskovým batohem či motocyklem. Pokud je na motocyklu, oddíly Bike Squad alespoň o 5 členech dovoluje nasadit jako Troops.

The Emperor’s Champion (HQ) – Šermířský mistr kapituly Black Templars. Je vyzbrojen ničivým mečem a oblečen v odolném brnění, které mu též poskytuje vysoký Invulnerable Save. Necítí strach. Musí dávat a přijímat výzvy. Když bojuje v duelu, musí si zvolit jeden ze dvou postojů: Smite the Unclean (má vyšší Strength) nebo Slay the Heretic (má šanci automaticky zabít).

Hrdinové:

Marneus Calgar (HQ) – Vůdce kapituly Ultramarines (Chapter Master). Pokud je nasazen v primární armádě, musí být vždy jejím Warlordem a může si sám vybrat jeden ze tří Warlord Traitů, které mu určí hody kostkou. Pokud je Warlordem, dovoluje použít jednu doktrínu Ultramarines dvakrát za hru. Jednou za hru může přivolat orbitální bombardování. Má nezlomnou morálku a stejně tak posiluje morálku i všem mariňákům z kapituly Ultramarines v armádě. Nemůže být zabit automaticky. Je vyzbrojen energopěstmi s integrovanými boltery. Jeho útoky zblízka proti vozidlům jsou efektivnější. Může být oblečen v brnění Terminátor, které mu zvyšuje odolnost. Dovoluje nasadit až tři oddíly Honour Guard.

Captain Sicarius (HQ) – Kapitán Druhé kompanie kapituly Ultramarines. Jeden oddíl Tactical Squad z kapituly Ultramarines může být díky němu zdarma vylepšen o jednu ze čtyř zvláštních schopností. Dokud je naživu, všem mariňákům z kapituly Ultramarines v armádě dovoluje používat jeho hodnotu Leadership. Je vyzbrojen mečem, se kterým dokáže provést speciální výpad. Je to sice jen jeden útok, ale má vyšší Strength a protivníka může automaticky zabít. Sicarius též zvyšuje šanci na brzký příchod posil a dokáže ignorovat zranění.

Chief Librarian Tigurius (HQ) – Hlavní Librarian kapituly Ultramarines. Psyker Mastery Level 3, ovládá psychické síly Biomancy, Divination, Pyromancy, Telekinesis a Telepathy. Pokud se hráči nezamlouvají nějaká vylosovaná kouzla, může si pro každé z nich hodit kostkou ještě jednou. Je vybaven ničivou Force zbraní a vylepšenou verzí zařízení Psychic Hood, která mu pomáhá odolávat nepřátelským psychickým silám a zvyšuje šanci úspěšně použít jeho vlastní. Hráči také dává možnost hodit znovu na příchod posil a to pokud hod neuspěl (posily v daném kole nepřijdou) nebo i uspěl (posily v daném kole přijdou, ale je to dříve, než se hráči hodí).

Chaplain Cassius (HQ) – Hlavní Chaplain kapituly Ultramarines. Je vyzbrojen silnou zbraní na boj zblízka a bolterem, který střílí jedovaté projektily a má integrovaný plamenomet. Necítí strach a má vyšší šanci zasáhnout v prvním kole boje zblízka. Dokáže ignorovat zranění. Má vyšší šanci zasáhnout a zranit Tyranidy.

Kor’sarro Khan (HQ) – Kapitán Třetí kompanie kapituly White Scars. Všichni mariňáci z kapituly White Scars na motocyklech a všechny transportéry mohou provést předsunutý průzkum. Je vyzbrojen mečem, který protivníka může automaticky zabít. Může být vybaven motocyklem, na kterém dokáže provádět efektivnější zteče. Pokud je na motocyklu, oddíly Bike Squad alespoň o 5 členech dovoluje nasadit jako Troops.

Vulkan He’stan (HQ) – Potulný kapitán kapituly Salamanders, který není přiřazen k žádné kompanii. Pokud je Warlordem armády, všechny melta-zbraně jsou efektivnější. Je vyzbrojen rukavicí s těžkým plamenometem (dává výhody v boji zblízka) a ničivým kopím. Je oblečen v brnění, které mu poskytuje vysoký Invulnerable Save.

Shadow Captain Shrike (HQ) – Kapitán Třetí kompanie kapituly Raven Guard. Je to schopný infiltrátor vybavený tryskovým batohem (Jump Infantry). Během svého nasazení na bitevní pole může být přiřazen jen k oddílu taktéž vybavenému tryskovými batohy. V jeho výzbroji jsou ničivé drápy, takže je zaměřen hlavně na boj zblízka.

Captain Lysander (HQ) – Kapitán První kompanie kapituly Imperial Fists. Pokud je Warlordem armády, všichni mariňáci z kapituly Imperial Fists v jeho blízkosti mohou provádět opravné hody na morálku. Jeho jedinou zbraní je velmi ničivé kladivo. Je vybaven štítem a oblečen v brnění Terminátor, takže má vysokou odolnost. Navíc nemůže být zabit automaticky.

Pedro Kantor (HQ) – Vůdce kapituly Crimson Fists (Chapter Master), která je nástupnickou kapitulou Imperial Fists. Pokud je Warlordem, všichni mariňáci z kapituly Crimson Fists v armádě mají vyšší šanci zasáhnout i zranit Orky a titíž mariňáci v jeho blízkosti mají navíc bonus k Attacks. Jednou za hru může přivolat orbitální bombardování. Je vyzbrojen energopěstí a rychlopalným bolterem. Jednotky Sternguard Veteran Squad kapituly Crimson Fists mohou díky němu obsazovat strategické body.

High Marshal Helbrecht (HQ) – Vůdce kapituly Black Templars (Chapter Master). Jednou za hru může na začátku Assault fáze všem mariňákům z kapituly Black Templars poskytnout rychlejší pohyb a vyšší šanci zasáhnout protivníka v boji zblízka. Je vyzbrojen mečem, který zvyšuje efektivitu jeho zteče.

Chaplain Grimaldus (HQ) – Hlavní Chaplain kapituly Black Templars. Je vyzbrojen silnou zbraní na boj zblízka. Necítí strach a má vyšší šanci zasáhnout v prvním kole boje zblízka. Tutéž výhodu dává i všem mariňákům z kapituly Black Templars v okolí. Na konci každého kola má šanci vyléčit si jedno zranění. Do boje může být doprovázen oddílem Cenobyte Servitorů o velikosti 3 až 5 členů. Ti všem mariňákům z kapituly Black Templars v okolí poskytují Invulnerable Save.

Sergeant Telion (Troops) – Slavný Scout kapituly Ultramarines. Funguje jako upgrade pro Scout Squad, kde nahradí velitele, nemůže se tedy pohybovat samostatně. Je to efektivní střelec vyzbrojený ostřelovacím bolterem. Pokud v Shooting fázi nestřílí ani neběží, může vybrat jednoho vojáka ze svého oddílu, který může použít jeho Ballistic Skill.

Sergeant Chronus (Heavy Support) – Slavný tankový velitel kapituly Ultramarines. Funguje jako upgrade pro kterýkoliv tank, který tímto získá lepší Ballistic Skill a šanci opravit si na konci každého kola jedno poškození. Též ignoruje efekty paralyzované a omráčené posádky. Když má být tank zničen, Chronus z něj může vyskočit. Tehdy se z něj stane pěšák, v jehož výzbroji je mechanická paže.


Úvod | Projekt Void © 2009-2023
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.0149 vteřin