Honour the Chapter

23.8.15 - Gediman - Komentáře (0)
Po dlouhé době tu mám recenzi na další přídavnou knihu k W40K RPG Deathwatch. Obsahuje především popis dalších kapitul, ale lze tu najít také nové typy mariňáků a relikvií.
.
Honour the Chapter


Mezi nově popsané kapituly patří Blood Ravens, Red Scorpions, Marines Errant, Howling Griffons, Raptors a Carcharodons. Jsou tu také další informace ke kapitulám, které již byly uvedeny v předchozích příručkách: Black Templars, Storm Wardens, Flesh Tearers, Crimson Fists a Novamarines. U každé kapituly jsou představeny nové schopnosti pro Sólo mód i Oddílový mód, nové efekty Primarchova prokletí, nové psychické síly pro Librariany a další prvky, které kapitulu pomáhají odlišit od ostatních.

Blood Ravens: Kapitula dobře známá ze série počítačových her Dawn of War. Obsahuje poměrně dost neobvykle mocných Librarianů. Je posedlá shromažďováním artefaktů a vědomostí, snaží se tak odhalit svoji tajemnou minulost. Jsou zde popsány zásadní události ze hry DoW 2: Retribution, tedy vnitřní boj proti zkorumpovanému mistrovi Azariahu Kyrasovi. To je zde však zatím budoucnost, takže Kyras je stále v čele. Genetický předek této kapituly není znám.

Red Scorpions: Kapitula posedlá čistotou těla, mysli i duše. Nenávidí mutanty a dokonce ani Impériem tolerované poddruhy lidí, jako jsou ogryni nebo ratlingové. Mariňáci jsou velmi disciplinovaní, přísní a hrdí na svoji genetickou dokonalost, avšak také dosti xenofobní. Neustále vedou křížové výpravy nejen proti mimozemšťanům, ale i všem zrádcům a kacířům. Genetický předek této kapituly není znám.

Marines Errant: Plně mobilní kapitula, která vede křížové výpravy po celé galaxii. Proto má více než 10 kompanií a tedy více než tisíc členů. V budoucnosti však utrpí mohutné ztráty při obraně planety Vilamus a její počty budou redukovány jen na něco přes sto mariňáků. Je následníkem Ultramarines.

Howling Griffons: Tradicionalistická kapitula, která se soustřeďuje na obranu Impéria. Zásadou mariňáků je naplnění všech přísah, ke kterým se zavázali – což ovlivňuje i jejich taktická rozhodnutí v bitvách. Největším nepřítelem kapituly je zrádná legie Word Bearers. Je následníkem Ultramarines.

Raptors: Kapitula, která často využívá infiltraci, sabotáž a zákeřné přepady. Její mariňáci jsou experti na střelbu a skvělí v improvizaci. Dává přednost rychlým útokům ze vzduchu a dokáže se rychle přizpůsobovat protivníkům i okolnímu terénu – je to jedna z mála kapitul, která na brněních používá kamuflážní vzory. Je následníkem Raven Guard.

Carcharodons: Nelítostná a velmi brutální kapitula, která dává přednost boji zblízka. Jejím posláním je bojovat proti nepřátelům daleko od imperiálního území. Z toho důvodu je pro Impérium poněkud tajemná, všechny informace o ní pocházejí většinou jen z legend a náhodných svědectvích. Genetický předek této kapituly není znám, ale spekuluje se, že je to Raven Guard.

Black Templars: Kapitula fanatických mariňáků, kteří neustále vedou křížové výpravy po celé galaxii. Kapitula je rozdělena na samostatné armády zvané Kruciáty, celkově má více než tisíc členů. Je velmi nedůvěřivá k psykerům, dokonce ve svých řadách nemá Librariany. Nejvíce nesnáší ty, kteří propadli Chaosu, tedy nejrůznější warpové čaroděje. Je následníkem Imperial Fists. Poprvé byla popsána již v základní knize.

Storm Wardens: Kapitula mariňáků stylizovaných do středověkých skotských horalů. Zaměřují se na hrdinný boj zblízka, přičemž veškerou těžkou palebnou podporu zajišťují jejich mnohá obrněná vozidla. Genetický předek této kapituly není znám. Poprvé byla popsána již v základní knize.

Flesh Tearers: Krvežíznivá kapitula, která se vyžívá v masakru nepřátel i všech ostatních, kteří jí stojí v cestě. Díky této hrozivé pověsti jí Impérium povolává jen velmi neochotně. Kapitula má genetickou vadu, která zvyšuje její náchylnost na Černou zuřivost a odsuzuje ji tak k pomalému zániku. Je následníkem Blood Angels. Poprvé byla popsána v příručce Rites of Battle.

Crimson Fists: Kapitula, která často bojuje s Orky. V budoucnosti právě Orkové provedou masivní útok na její domovskou planetu a způsobí jí těžké ztráty. Je následníkem Imperial Fists. Poprvé byla popsána v příručce Rites of Battle.

Novamarines: Kapitula, která se zaměřuje na boj proti mimozemšťanům. Vyhubila již mnoho do té doby neznámých forem života. Často své mariňáky posílá jako pomoc ostatním imperiálním organizacím, především pak do Deathwatch. Je následníkem Ultramarines. Poprvé byla popsána v příručce Rites of Battle.

Honour the Chapter

Je tu též několik nových nadstaveb na základní typy postav.

Sword Brother: Tito mariňáci zastávají v kapitule Black Templars úlohu veteránů první kompanie, mohou tedy nosit brnění Terminátor. Jsou to fanatičtí válečníci zaměření na boj zblízka. Nemůže se jím stát Techmarine. (Pozn.: v recenzi na First Founding jsem si stěžoval, že tam mohli být uvedení… tak jsem se jich dočkal tady).

Emperor’s Champion: Mariňák kapituly Black Templars, který měl před bitvou vidění od Císaře. Je prohlášen za svatého válečníka a jsou mu propůjčeny Brnění víry a Černý meč, posvátné relikvie kapituly. Jeho úkolem je vyhledat na bojišti ty nejsilnější protivníky a zabít je ve velkolepém duelu. Když bitva skončí, skončí i jeho úděl šampióna. Hráč po zaplacení bodů zkušeností (a splnění několika dalších podmínek) získá výhody, které výrazně zvýší bojovou efektivitu jeho postavy. Po skončení mise jsou však zrušeny a utracené body zkušeností propadají. Nemůže se jím stát Apothecary ani Techmarine.

Tempest Blade: Tito mariňáci kapituly Storm Wardens jsou nejlepšími šermíři veteránské první kompanie. Na bitevním poli vyhledávají a likvidují ty nejnebezpečnější protivníky. Jsou vyzbrojeni velkým energo-mečem nebo jinou obouruční zbraní. Svým pojetím jsou jakousi kombinací Sword Brother a Emperor‘s Champion. Nemůže se jím stát Apothecary, Devastator ani Techmarine.

Honour the Chapter

Další kapitola obsahuje obecná pravidla pro sestavení mariňáků z kapitul, které nejsou uvedeny v žádné Deathwatch příručce, ale které jsou oficiální (jsou například zmíněny v codexech hry W40K od Games Workshop). Jsou to následnické kapituly, které se neliší natolik, aby měly vlastní rozšířená pravidla. Toto využijí hlavně hráči, kteří si nevybrali žádnou z představených kapitul, ovšem ani nechtějí využít pravidla pro tvorbu vymyšlené kapituly, která jsou uvedena v příručce Rites of Battle.

Přesto je zde zvlášť popsáno několik známějších kapitul; u každé je pár specialit a také inspirace na nějakou misi, která je s ní tématicky spojená. Jsou zde následníci Blood Angels – Angels Encarmine, Angels Sanguine a Angels Vermillion; následníci Dark Angels – Angels of Vengeance, Disciples of Caliban a Guardians of the Covenant; a klasické „kodexové“ kapituly – Doom Eagles, Fire Angels, Silver Skulls, Knights of the Raven, Sons of Medusa, Fire Hawks, Astral Claws (kapitula, která v budoucnosti zradí a změní se na Red Corsairs), Exorcists, Fire Lords, Minotaurs, Star Phantoms a Invaders.

Příručka také přináší možnost hrát za mariňáka ze záhadné jednotky Legion of the Damned. Ačkoliv oficiální popis z codexu od Games Workshop nechává podstatu těchto válečníků tajemnou, zde je stanovena takto: Legion of the Damned jsou duchové padlých Vesmírných mariňáků, kteří se vracejí z Warpu, aby pomohli svým bratrům v nejtěžších chvílích. Tento přízračný mariňák je oblečený v černém brnění ozdobeném kostmi a plamennými motivy, věčně obklopeném nadpřirozeným ohněm. Za Legionáře může hráč hrát jen tehdy, když jeho mariňák padne v bitvě, která je součástí nějaké významné mise. Za určitou dobu (stanoví Gamemaster) se z Warpu vynoří jeho duch, který své bývalé kolegy doprovází – ovšem pouze do konce mise, potom definitivně zmizí. Legionář není členem oddílu Deathwatch, pouze mu pomáhá. Tato pomoc však nikdy nesmí být natolik zásadní, aby hlavní úkol vyřešila místo něj. Legionář také nesmí nijak komunikovat, je naprosto mlčenlivý. Jeho atributy jsou částečně odvozeny od atributů, které měl před smrtí. Může si vybrat z několika zbraní a má vlastnosti, které z něj v podstatě dělají variaci na Démona. Z příběhového hlediska je však poněkud zvláštní, že je možné hrát za Fire Hawks, když celá tato kapitula se změnila právě na Legion of the Damned. Kniha žádnou spojitost mezi těmito dvěma skupinami nezmiňuje.

Kniha obsahuje také desítky nových kapitulních relikvií. Lze tu najít například Brnění víry a Černý meč pro Black Templars, mocnou psychickou hůl pro Blood Ravens, genetické lékařské zařízení pro Red Scorpions, zkrácený „námořní“ bolter pro Marines Errant, výkonný štítový generátor pro Howling Griffons, vylepšený tryskový batoh pro Raptors, posílené předloketní chrániče pro Storm Wardens, obouruční řetězový meč pro Flesh Tearers, ničivou energetickou pěst pro Crimson Fists, databázi mimozemšťanů pro Novamarines a mnoho dalších. Tyto relikvie pomáhají mariňáky z různých kapitul odlišit zásadním způsobem i po taktické (bojové) stránce.

Na samém závěru je kapitola věnovaná vztahům mezi mariňáky – v rámci oddílu, kompanie, celé kapituly i mezi kapitulami. Jsou tu příklady rivalit a nedůvěřivosti, a také různé důvody, proč může být mariňák vybrán pro službu v Deathwatch.

Honour the Chapter

Kniha je ve standardním formátu - 144 barevných stran a pevné desky; design je stejný, jako v základní knize Deathwatch. Nejlepšími prvky jsou jednoznačně Blood Ravens, nové druhy mariňáků pro Black Templars a pravidla pro hraní Legion of the Damned. Příručka je ale jinak poměrně chudá na zajímavý obsah, což je škoda.

Hodnocení: 60 %


Úvod | Projekt Void © 2009-2022
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.0134 vteřin