Historie TBT her

9.5.21 - Gediman - Komentáře (0)
Taktické tahové hry se od tahových strategií (TBS) liší stejně, jako real-time taktické hry od real-time strategií. Nejde tu o stavbu budov, těžbu surovin ani výboru jednotek, pouze o samotný boj, který je pojat mnohem detailněji. Hry tohoto žánru jsou v podstatě počítačovým ekvivalentem stolních válečných her, které jsou přirozeně též tahové.
Microchess (1976), Peter R. Jennings
Klasické šachy, které do žánru TBT v podstatě také patří. Byla to první hra, která se prodávala pro mikropočítače (tehdejší termín pro stolní počítače).

Tanktics: Computer Game of Armored Combat on the Eastern Front (1976), Chris Crawford
Tato hra by se dala označit za předchůdce TBT. Vyšla přibližně ve stejnou dobu jako Microchess. Hra neměla žádnou grafiku, místo toho probíhala na stolní hexové mapě. Počítač předkládal souřadnice, na které hráč přesunoval figurky, a zastával též roli rozhodčího. Protože AI počítače bylo poměrně slabé, hra to kompenzovala tak, že počítač měl vždy početní přesilu.

Computer Bismarck (1980), Strategic Simulations
První skutečné TBT. Jednalo se o námořní bitvy. Hra se velmi podobala stolní hře Bismarck od firmy Avalon Hill. V roce 1983 Avalon Hill zažalovala Strategic Simulations za to, že kopíruje mnohé její stolní hry do počítačové verze. Firmy se nakonec vyrovnaly mimosoudně.
Historie TBT her

Eastern Front (1941) (1981), Chris Crawford
V této hře hráč ovládal německou armádu a bojoval proti Rusům. Zajímavé bylo vyobrazování ročních období: 14 kol trvalo léto, 4 kola podzim a 22 kol zima. Na podzim se mapa změnila ze zelené na hnědou a v zimě se objevil sníh, voda zamrzla a Rusové přešli do protiútoku. Když hráč přežil až do jara, měl šanci provést protiútok, ovšem hra brzy na to skončila. Vítězné body se získávaly za dobytá města a poražené ruské jednotky. Hra inspirovala pozdější RTT Legionnaire. Převratné bylo to, že to byla první hra žánru, která měla plynulé scrollování.

Rebelstar Raiders (1984), Julian Gollop
První hra ze sci-fi série Rebelstar. Jednalo se čistě o hru pro dva hráče na jednom počítači, možnost singleplayeru tu nebyla.

Under Fire! (1985), Avalon Hill
Hra odehrávající se za Druhé světové války, která se podobala stolní hře Squad Leader od stejné firmy. Byla unikátní v tom, že neohlašovala vítězství. Na konci mise se zobrazil seznam ztrát a splněných úkolů – na základě toho hráč sám musel usoudit, jestli vyhrál nebo ne.

Chaos: The Battle of Wizards (1985), Julian Gollop
Hráč ovládal kouzelníka a jeho cílem bylo porazit ostatní kouzelníky. Tuto hru vydávala firma Games Workshop – ovšem neměla nic společného s Warhammerem. Vytvořil ji Julian Gollop na základě návrhů své vlastní stolní-karetní hybridní hry. Zajímavostí je, že hra inspirovala pozdější TBS King's Bounty, což byl předchůdce série Heroes of Might and Magic.
Historie TBT her

Panzer Strike (1988), Strategic Simulations
Hra odehrávající se za Druhé světové války. Obsahovala editor.

Laser Squad (1988), Target Games
Na této hře pracoval Julian Gollop se svým týmem Target Games (předchůdce firmy Mythos Games). Hra se inspirovala Gollopovou sérií Rebelstar a naopak sloužila jako inspirace pro pozdější UFO: Enemy Unknown.

Lords of Chaos (1990), Mythos Games
Pokračování hry Chaos: The Battle of Wizards a předchůdce hry UFO: Enemy Unknown.

Battle Isle (1991), Blue Byte
První hra ze slavné sci-fi série.
Historie TBT her

HeroQuest (1991), Gremlin Interactive
Adaptace stejnojmenné stolní hry od firem Milton Bradley a Games Workshop (neměla nic společného se světem Warhammer Fantasy, i když obsahovala některé jeho prvky).

History Line: 1914-1918 (1992), Blue Byte
Hra odehrávající se za První světové války, na stejném enginu jako Battle Isle.

Space Crusade (1992), Gremlin Interactive
Adaptace stejnojmenné stolní hry od firmy Games Workshop. Zajímavostí je, že toto byla první počítačová hra z prostředí Warhammer 40.000.

Panzer General (1994), Strategic Simulations
První hra ze série, která se odehrává za Druhé světové války.

UFO: Enemy Unknown (1994), Mythos Games, MicroProse
První hra ze slavné série X-COM, ve které hráč ovládá tým vojáků a bojuje proti mimozemským invazním silám. V Severní Americe byla vydána pod jménem X-COM: UFO Defense. Původně se mělo jednat o pokračování hry Laser Squad, ale firma MicroProse přiměla tvůrce koncept změnit.
Historie TBT her

Jagged Alliance (1994), Madlab Software
První hra ze slavné série, ve které hráč ovládá tým žoldáků. Zde měl na výběr z 60 různých postav, najednou mohl najmout až 8 z nich. Hra obsahovala prvky RPG.

Battleground: Ardennes (1995), TalonSoft
První hra ze série, která se soustřeďuje na reálné historické bitvy. V bitvách měl hráč k dispozici jen takové jednotky, jaké se jich skutečně účastnily.

Steel Panthers (1995), Strategic Simulations
První hra ze série, která se odehrává za Druhé světové války.

Worms (1995), Team17
První hra ze slavné série, která se nebere vážně. Zabývá se bitvami červů, kteří používají reálné i humorné zbraně. Vše je viděno z boku, hodně ve stylu tzv. artillery games.
Historie TBT her

Blood Bowl (1995), Destiny Software Productions
První adaptace stejnojmenné stolní hry od firmy Games Workshop. Jedná se o americký fotbal v drsném fantasy prostředí, které se nebere úplně vážně.

Fantasy General (1996), Strategic Simulations
Fantasy verze hry Panzer General.

MissionForce: CyberStorm (1996), Dynamix
V této hře hráč ovládal skupinu kráčedel a ničil nepřátelské roboty. Kráčedla bylo možné postupně vylepšovat. Druhý díl obsahoval též prvky RTS.

Spellcross: The Last Battle (1997), Cauldron HQ
Hra, ve které současné lidstvo čelí invazi armád fantasy bytostí. U nás byla ve své době populární tím, že ji vytvořilo slovenské studio.
Historie TBT her

X-COM: Apocalypse (1997), Mythos Games
První hra v sérii X-COM, která umožňovala hrát také v RTT módu.

Incubation: Time Is Running Out (1997), Blue Byte
3D TBT, které je součástí série Battle Isle. Hráč tentokrát ovládal jen malý tým vojáků.

Final Liberation: Warhammer Epic 40,000 (1997), Holistic Design
Hra z prostředí W40k, která je adaptací stolní hry Epic 40,000. Stejně jako ona, i tato se zabývala bitvami vozidel a obrovských válečných strojů. Pěchota tu hrála jen vedlejší roli. Mezi fanoušky W40k je dodnes populární hlavní postava této hry – Holt. *facka* KOMISAŘ Holt!
Historie TBT her

Warhammer 40,000: Rites of War (1999), DreamForge
Hra z prostředí W40k, která se zaměřovala na bitvy menších rozsahů. Byla založena na stejném enginu jako Panzer General 2.

Gorky 17 (1999), Metropolis Software
V Severní Americe byla vydána pod jménem Odium. Obsahovala prvky RPG; průzkum mapy a interakce s okolím byly real-time.

Hogs of War (2000), Infogrames Sheffield House
Hra stylem podobná sérii Worms, ovšem ve 3D. Zde proti sobě bojovala prasata.

Fallout Tactics: Brotherhood of Steel (2001), Micro Forté
Třetí hra v populární post-apokalyptické RPG sérii se zaměřila na boj. Byl propracovanější a detailnější, naopak mnoho RPG prvků bylo odstraněno. Mohla být hrána ve třech módech: Continuous Turn-Based (všechny postavy mohly dělat své tahy současně, omezené akčními body), Individual Turn-Based (klasický režim: jednotlivé postavy se v tazích střídají) a Squad Turn-Based (v tazích se střídají celé týmy). Toto byl také první díl v sérii, ve kterém bylo možné řídit vozidla.
Historie TBT her

Worms 3D (2003), Team17
První hra v sérii Worms, která byla 3D (stylem se tedy podobala hře Hogs of War). Nicméně pozdější hry se nakonec vrátily zpět k osvědčenému 2D.

Silent Storm (2003), Nival Interactive
Hra s RPG prvky, odehrávající se v alternativní Druhé světové válce. Hráč ovládal tým až šesti vojáků, který mohl sestavit z 20 nabízených. Hra se vyznačovala propracovaným fyzikálním modelem.

Panzer Corps (2011), Flashback Games, The Lordz Games Studio
Hra odehrávající se za Druhé světové války
Historie TBT her

Xenonauts (2014), Goldhawk Interactive
Hra inspirovaná sérií X-COM.

WARMACHINE: Tactics (2014), WhiteMoon Dreams
První počítačová hra z prostředí fantasy steampunk světa Iron Kingdoms, který je znám hlavně díky stolním válečným hrám Warmachine a Hordes.

Warhammer 40,000: Armageddon (2014), Flashback Games, The Lordz Games Studio
Hra z prostředí W40k, která se zaměřovala na bitvy velkých rozsahů. Byla založena na stejném enginu jako Panzer Corps.

Warhammer 40,000: Regicide (2015), Hammerfall Publishing
Šachy zasazené do světa W40k, s několika modifikacemi. Figurky mely například různé další schopnosti. Hra se jmenuje podle fiktivní stolní hry, která existuje ve světě W40k: je to též variace na šachy, ale hraje se jinak.

BattleTech (2018), Harebrained Schemes
Adaptace slavné stolní válečné hry, kde spolu bojují velká kráčedla.
Historie TBT herProzkoumat vývoj tahových taktických her bylo obtížné, protože často jsou mezi ně mylně řazeny i tahové strategie. Do seznamu jsem přidal i hry, které sice nebyly ničím převratné, ale získaly si popularitu. Jako obvykle – pokud jste v textu narazili na nějakou chybu nebo máte přesnější informace, dejte vědět v komentářích.


Úvod | Projekt Void © 2009-2021
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.0148 vteřin