First Founding

17.6.12 - Gediman - Komentáře (0)
Po nějaké době tu mám recenzi na další přídavnou knihu k W40K RPG, konkrétně k Deathwatch. Obsah sice není nijak zvlášť převratný, ale několik zajímavých prvků přeci jen má.
Kniha


Kniha přináší pravidla pro hraní mariňáků ze zbývajících čtyř kapitul Prvního zakládání: Iron Hands, Raven Guard, Salamanders a White Scars. Iron Hands je kapitula, která má blízké vztahy s Adeptus Mechanicus a své mariňáky vylepšuje kybernetickými implantáty. Raven Guard je kapitula, která se zaměřuje na infiltrační operace a překvapivé údery ze vzduchu. Salamanders je kapitula, která je známá svým širokým arzenálem nejrůznějších plamenometů a melta-zbraní. White Scars je kapitula, která se specializuje na bleskové údery, k čemuž využívá hlavně bojové motocykly.

Kniha kromě toho dále rozšiřuje možnosti hraní Vesmírných mariňáků z některých ostatních kapitul. Přidává nové schopnosti využitelné v Sólo módu a Oddílovém módu, nové přísahy a nové předchozí zážitky. Především ale obsahuje (jak už je zvykem) nové nadstavby na základní typy postav. Hráčům wargamingového W40K jsou již dobře známy.

V případě Blood Angels to jsou Furioso Dreadnought, Librarian Dreadnought a Sanguinary Priest. Furioso Dreadnought je zcela orientovaný na boj zblízka; může být například vybaven vrhačem záchytného háku, kterým si protivníka přitáhne k sobě. Librarian Dreadnought ve svém sarkofágu obsahuje zkušeného Librariana. Kromě těžké výzbroje a odolného pancéřování má tedy navíc také nadpřirozené psychické síly. Sanguinary Priest v kapitule Blood Angels zastává úlohu Apothecary, navíc je ale oprávněný provádět iniciační rituály nováčků. V boji má schopnost přejít do stavu zuřivosti bez spotřeby akce, stejně tak jako ostatní Blood Angels v jeho blízkosti.

U kapituly Dark Angels to jsou Ravenwing Veteran a Deathwing Terminator. Ravenwing Veteran je členem Druhé kompanie, která se soustřeďuje na rychlé nájezdy a lov zrádných Dark Angelů (známých jako Padlí). Kompanie Ravenwing je typická tím, že její členové nosí černá brnění a do boje jezdí na motocyklech. Deathwing Terminator je členem elitní První kompanie, která je zvláštní tím, že všichni její členové jsou standardně oblečeni v těžkém Terminátorském brnění bílé barvy. Mariňák má však možnost obléknout i běžné energobrnění, pokud by Terminátorské brnění přineslo více škody, než užitku. Takto se může rozhodnout na začátku mise, během mise samotné se už převléknout nemůže.

U kapituly Space Wolves to jsou Wolf Priest a Wolf Scout. Wolf Priest je ekvivalent klasického Chaplaina u ostatních kapitul. Má obvyklé černé brnění, jeho maska je však vymodelovaná do podoby vlčí lebky. Tato nadstavba není přístupná pro postavy Techmarine a Librarian. Wolf Scouti v kapitule zastávají úlohu Scoutů, avšak nejsou to žádní nováčci – naopak se jedná o ostřílené veterány. Nenosí klasické mariňácké energobrnění, ale lehký pancíř, který jim umožňuje nenápadný pohyb a infiltraci.

V případě kapituly Ultramarines to jsou Tyrannic War Veteran a Ultramarines Honour Guard. Tyrannic War Veteran je příslušníkem speciální jednotky složené z mariňáků, kteří zažili kruté bitvy proti Tyranidům. Má k dispozici mnoho schopností, které jsou přímo určené pro boj s Tyranidy. Člen Ultramarines Honour Guard je osobní strážce Kapitána či dokonce Vůdce kapituly samotného. Protože má bohaté zkušenosti, slouží zároveň jako jeho poradce. Standardně je oblečen do brnění Artificer, kvalitnější a mnohem pokročilejší verze běžného energobrnění.

U kapituly Imperial Fists se jedná jen o další výhody, žádné nové typy postav tu nejsou. Což je logické, protože Imperial Fists se od Kodexu Astartes nijak neodchyluje. Osobně bych ale raději bral, kdyby místo výhod pro Imperial Fists dali tvůrci do příručky nové typy postav například pro Black Templars. Není to sice kapitula Prvního zakládání, ale od kodexu se dosti odlišuje; mohl by být na výběr třeba člen elitních Sword Brethren.

Wolf Priest


Následuje stručný popis všech Zrádných legií Prvního zakládání, tedy Alpha Legion, Emperor’s Children, Night Lords, World Eaters, Word Bearers, Death Guard, Thousand Sons, Black Legion a Iron Warriors. U některých je uveden i jeden příkladový vlivný protivník, kterého může Gamemaster použít jako hlavního bosse. Nechybí ani informace o operacích těchto legií v úžině Jericho, což může posloužit jako inspirace pro zápletky.

Příručka obsahuje spoustu dalších zbraní a vybavení a nově přidává také pravidla pro pomocníky. Pomocníci jsou vedlejší postavy, které slouží Vesmírnému mariňákovi. Ovládá je hráč, takže se nejedná o NPCčka. Existují dva typy – zázemní (Background) a frontoví (Frontline). Zázemní pomocníci nejsou normálně nasazováni do misí, nemusí mít tedy ani žádné statistiky a vybavení. Vesmírný mariňák může jejich služby efektivně využít jen v „meziherním“ čase. Mezi zázemní pomocníky patří Chapter Serf (kapitulní sluha), Equerry (výše postavený osobní asistent) a Watcher in the Dark (malý záhadný humanoid sloužící kapitule Dark Angels). Frontoví pomocníci naproti tomu do misí chodí, účastní se bitev a riskují své životy, takže svému pánovi mohou přímo asistovat – zvláštními schopnostmi i zbraněmi. Mezi frontové pomocníky patří například Cenobyte Servitor (speciální servitor kapituly Black Templars), Familiar (malá bytost, která Librarianovi pomáhá usměrňovat jeho psychické síly) a Fenrisian Wolf (rozměrný vlk využívaný kapitulou Space Wolves). Možnost získat pomocníka je zvláštní schopnost, kterou si hráč musí koupit za body zkušeností. Na nižšího pomocníka potřebuje 500 bodů, na průměrného 1000 bodů a na cenného 1500 bodů. Jak zázemní tak i frontoví pomocníci mohou získávat své vlastní zkušenosti a tedy se i zlepšovat, avšak samozřejmě mohou být i zabiti. Jakmile se tak stane, Vesmírný mariňák si může sehnat nového pomocníka, tentokrát za to už žádné body neplatí.

Poslední kapitola se zabývá fluffovými informacemi a radami pro Gamemastera – jsou tu popsány komplikace, které mohou nastat, když Vesmírní mariňáci řeší dilema, zda plnit úkol Deathwatch nebo zda hájit zájmy své domovské kapituly. Text se také zabývá tím, co se stane, když Vesmírný mariňák dokončí smluvené úkoly a jeho členství v Deathwatch je tak ukončeno. Taktéž je tu seznam různých příkladových zápletek a misí, ve kterých hraje roli vzájemná rivalita i spolupráce. Nakonec kniha obsahuje příkladové dobrodružství Traitor’s Dawn.

Ultramarines Honour Guard


Co se týče zpracování, kniha je v obvyklém kvalitním standardu série (pevné desky, barevná) a má 144 stran. Bohužel, do určité míry se jedná o „sourcebook k sourcebooku“ – obsahuje totiž některé informace, které může hráč využít pouze pokud má také knihu Rites of Battle. Konkrétně jde o výše zmíněné nové výhody pro Imperial Fists a nové typy Dreadnoughtů z kapituly Blood Angels. Navíc jediným vyloženě novým prvkem jsou pouze pomocníci, což mi přijde poněkud málo.

Hodnocení: 70 %


Úvod | Projekt Void © 2009-2024
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.0102 vteřin