Kyborgové napříč fikcí

20.2.24 - Gediman - Komentáře (5)
Navazuji na článek o androidech – tentokrát srovnávám deset příkladů kyborgů, které považuji za nejznámější. Kyborgové jsou další populární prvek sci-fi.
Kyborg je živý tvor, jehož tělo je doplněno elektromechanickými součástmi. Může se jednat o protézy, které nahrazují ztracené části těla, nebo o systémy, které vracejí původní efektivitu zraněným částem. Mohou to ale být i implantáty, které tvora nějakým způsobem vylepšují nad limit jeho organizmu. Někteří kyborgové mají tolik umělých částí, že z nich zbývá organický pouze mozek. Takoví na první pohled vypadají jako roboti – nebo androidi, pokud je jejich umělé tělo vymodelováno tak, aby stále připomínalo živou bytost. Kyborgové samozřejmě nemusí být jen lidé, ale také zvířata či mimozemšťané.

Termín „kyborg“ je akronym pro „kybernetický organizmus“. Vymysleli ho v roce 1960 vědec Manfred Clynes a lékař Nathan S. Kline. Zřejmě prvním kyborgem je John A. B. C. Smith z povídky The Man That Was Used Up, od E. A. Poea, z roku 1839. Je to generál, který utrpěl tolik zranění, že většina jeho těla byla nahrazena protézami. Dalším ranným kyborgem je Nyctalope z novely Le Mystère des XV, kterou napsal Jean de La Hire v roce 1911. To je dobrodruh, který utrpěl zranění srdce, takže místo něj dostal srdce umělé. Bývá také považován za jednoho z prvních superhrdinů.

Kyborgů je v popkultuře mnoho, hodně často se vyskytují v žánru cyberpunk. Velmi se liší množstvím a rozsahem kybernetických implantátů. Někteří mají třeba jen jeden a navíc nenápadný, jiní jsou natolik kybernetizovaní, že z jejich organického těla zbývá už jen mozek. Kyborgem je tedy třeba i Luke Skywalker s umělou rukou (Star Wars), Geordi La Forge s očními implantáty (Star Trek) nebo Winter Soldier s umělou paží (Marvel). Aby to bylo zajímavější, v tomto seznamu jsem dal přednost kyborgům, kteří prošli zásadní kybernetizací – mají mnoho různých implantátů, nebo je jejich tělo dokonce kompletně přestavěno.

Darth Vader (Star Wars: Episode IV – A New Hope, 1977)
Anakin Skywalker byl rytíř Jedi, který v souboji s hrabětem Dooku přišel o pravou ruku. Dostal tedy kybernetickou protézu. Když se obrátil na Temnou stranu a stal se Darthem Vaderem, utkal se se svým bývalým mistrem Obi-Wanem Kenobim a v tomto souboji přišel o levou ruku a obě nohy. Byl ponechán na břehu lávové řeky, následkem čehož utrpěl závažné popáleniny po celém těle. Popáleny byly i jeho plíce, hlasivky a oči. Přežil jen díky Temné straně Síly, odhodlání a nenávisti vůči Kenobimu. Císař Palpatine Vadera zachránil. Nechal mu instalovat protézy končetin, syntetické orgány a další podpůrné implantáty. Nakonec Vader dostal své typické černé brnění s helmou. Na mnoha místech těla byla jeho spálená kůže nahrazena syntetickou. Díky kybernetickým plicím má Vader typické „strojové“ dýchání a díky kybernetickým hlasivkám a hlasovému procesoru se jeho hlas zcela změnil. Díky protetickým nohám je o něco vyšší a díky pažím je o dost silnější. Brnění mu poskytuje ochranu nejen před dalším zraněním, ale také ho udržuje naživu. Dosti ho však omezuje v pohybu, takže mu Vader musel přizpůsobit svůj bojový styl. V průběhu času bylo několikrát opraveno a také vylepšeno. Brnění má na hrudi ovládací a diagnostický panel, který udržuje přehled o systémech podpory života. Hledí helmy má HUD, který očím umožňuje dobře vidět, a to i v jiných spektrech. Brnění funguje též jako skafandr, Vader může po určitou dobu přežít i ve vesmírném vakuu. Vader si brnění i helmu sundat může, ale pouze v bezpečí lékařského zařízení, které se o něj stará. Vaderovy podpůrné systémy jsou citlivé na elektrické útoky. I když si brnění proti nim do určité míry nechal izolovat, nakonec byly poškozeny mocnými blesky Síly, které do něj proudily z Císaře. Za nějakou chvíli poté kvůli tomu Vader zemřel.
Kyborgové napříč fikcí

Cyborg (DC Comics, 1980)
Victor Stone byl úspěšný atlet a velmi inteligentní student. Velkou zásluhu na tom měli jeho rodiče – vědci, kteří na něm od malička prováděli experimenty, aby byl dokonalý podle jejich představ. Jednoho dne je šel navštívit do jejich laboratoře, ovšem právě v tu chvíli se tam zjevila nestvůra z jiné dimenze. Zabila jeho matku a napadla i jeho samotného. Utrpěl při tom těžká zranění. Aby mu zachránil život, jeho otec ho předělal na kyborga pomocí implantátů a kybernetických protéz, které vytvořil v rámci lékařského výzkumu. Když se Victor probral, byl šokován a rozzloben, protože s něčím takovým nesouhlasil. Raději by zemřel, než aby se podrobil tomuto zákroku, který považoval za další z experimentů. Stáhnul se do ústraní, protože se bál, že ho lidé budou považovat za monstrum. Nakonec si však na svoji novou podobu zvykl. Díky implantátům získal nadlidské schopnosti a stal se superhrdinou známým jednoduše jako Cyborg. Ve filmové sérii DC Extended Universe je jeho historie změněna. Zde jsou jeho kybernetické součásti tvořené velmi pokročilou technologií pocházející z mimozemského artefaktu Mother Box. Některé jejich funkce ani on sám nezná a nedokáže je plně kontrolovat. Obecně, Cyborg má velkou sílu, odolnost a rychlost, dále také pokročilé senzory a zbraně. Jeho nejobvyklejší zbraní je sonický kanon, který si může vytvořit transformováním ruky. Dokáže létat pomocí trysek a může se regenerovat – léčit si zranění biologických částí i opravovat poškození kybernetických částí. Umí se propojovat s počítači a vytvářet různé hologramy, které používá jako rozhraní pro ovládání a analýzu svých systémů.
Kyborgové napříč fikcí

RoboCop (RoboCop, 1987)
Alex Murphy byl policista, který v akci utrpěl vážná zranění. Poté, co byl prohlášen za mrtvého, získala jeho tělo korporace OCP, která ho zařadila do experimentálního projektu – udělala z něj policejního kyborga OCP Crime Prevention Unit 001, běžně známého jako RoboCop. Má odolné pancéřování, velkou sílu a rychlé reflexy. Na druhou stranu má ovšem poněkud nízkou pohyblivost. V pravé noze má ukrytou automatickou pistoli, kterou umí rychle tasit. Z Murphyho zbyl jen mozek a několik dalších orgánů. Je naznačeno, že jeho tvář je ve skutečnosti z umělé kůže, aby si stále zachovával svůj lidský vzhled. Helma, která poskytuje HUD a další spektra vidění, může být odšroubována. V ruce má port pro připojení k počítačům, které tak může snadno ovládat. Jeho počítačová paměť obsahuje dlouholeté zkušenosti mnoha policistů. I když je to kyborg, je částečně ovládán sérií programů: Sloužit veřejnému zájmu, Chránit nevinné a Prosazovat zákon… a je tu ještě čtvrtý program, který je tajný a který mu zakazuje zasáhnout proti výše postaveným členům korporace OCP. Programování je jeho velká nevýhoda, protože proti své vůli může dostat další programy, které z něj udělají neschopného policistu či přímo padoucha. RoboCop má silně potlačené emoce a též vzpomínky na svůj původní život. Pravidelně musí podstupovat údržbu ve speciální laboratoři, kde jsou diagnostikovány jeho biologické i kybernetické systémy a doplňovány potřebné živiny. Ve filmu z roku 2013 má RoboCop modernější vzhled a je mnohem pohyblivější. Jeho helma je odklápěcí a má u sebe dvě zbraně, každou v jedné noze. Zde byl z Murphyho zachován mozek, tvář, srdce, dýchací soustava a pravá ruka, i když pouze od zápěstí. RoboCop si v této verzi zachoval emoce i paměť, i když emoce mu byly dodatečně potlačeny (ovšem jen dočasně).
Kyborgové napříč fikcí

Adeptus Mechanicus (Warhammer 40.000, 1987)
Organizace Impéria, která se zabývá výzkumem a výrobou. Má k dispozici tu nejpokročilejší technologii, kterou lidstvo aktuálně ovládá, a potřebné vědomosti pro její údržbu. Díky tomu je velmi mocná a pro Impérium důležitá. Je známá také jako Kněžstvo Marsu – planeta Mars je její domovina. Její členové jsou uctívači Omnisiáše, Boha strojů, a prakticky všichni to jsou kyborgové. Existuje bezpočet typů a specializací. Nejznámějšími jsou Tech-Priest Enginseeři, opraváři, kteří se starají o vojenskou techniku Imperiální gardy a o vesmírné lodě Imperiálního námořnictva. Velmi rozšíření jsou také Servitoři, postradatelní otroci – jsou to trestanci nebo uměle vypěstovaní lidé, kterým byla provedena lobotomie. Základní ozbrojenou sílu organizace tvoří Skitariové, kybernetičtí vojáci bez emocí, kteří pochodují po bitevním poli v přesných formacích. Všichni tito kyborgové mají nejrůznější implantáty, obvykle to jsou nástroje užitečné k jejich práci: nářadí, průzkumné senzory, chladné i střelné zbraně. Výše postavení kněží jsou natolik kybernetizovaní, že organické tkáně z nich již mnoho nezbývá. Adeptus Mechanicus ovládá planety označované jako Forge Worlds, které jsou pokryté továrnami a laboratořemi. Do všech končin galaxie vysílá průzkumné flotily, které mají za úkol najít zapomenutou technologii ze zlaté éry lidstva. Stroje sice považuje za svaté, ale paradoxně má zakázáno tvořit umělou inteligenci – tu považuje za velké kacířství a nelítostně ji ničí. Existuje ještě Dark Mechanicum, zrádná sekta uctívající Chaos. Ta se zabývá i nesvatými obory, např. provádí zvrácené experimenty, zkoumá umělou inteligenci a vyrábí kombinace strojů a démonů.
Kyborgové napříč fikcí

Motoko Kusanagi (Ghost in the Shell, 1989)
Když byla ještě malé dítě, utrpěla vážná zranění při letecké nehodě. Jediným způsobem, jak ji zachránit, bylo přesunout její mozek do zcela umělého těla. Jak stárla, dostávala nová těla odpovídající jejímu věku. Díky své podstatě měla velké znalosti v oblasti kybernetiky a byla dobrou hackerkou. Stala se agentkou Sekce 9, organizace bojující proti kybernetickému terorizmu. Nakonec byla povýšena na majora, velitele jednotky. Její aktuální tělo je silnější, rychlejší a odolnější, což využívá v boji. Má posílené smysly a může se propojovat s počítači. Ve filmové adaptaci z roku 2017 byla Motoko anti-kybernetická aktivistka, kterou unesla korporace Hanka Robotics. Zařadila ji do tajného experimentu s kompletní kybernetizací. U ní jediné se povedla. Aby byly potlačeny vzpomínky na její původní život, byly ji podávány drogy a dostala jméno Mira Killian. V tomto filmu je ukázáno, že vzhled umělého těla ve skutečnosti neodpovídá jejímu původnímu tělu.
Kyborgové napříč fikcí

Borgové (Star Trek: The Next Generation, 1989)
Borgové jsou obávaná civilizace kyborgů mimozemského původu. Postrádají individualitu, všichni jsou propojeni do úlové mysli zvané Kolektiv. Jejich cílem je začlenit (tzv. asimilovat) do své civilizace další vhodné rasy a pokročilé technologie, aby se zdokonalili jak po biologické, tak po technologické stránce. Bytosti a stroje, které jim nepřinesou žádný užitek, ignorují nebo přímo zničí, pokud jsou pro ně hrozbou. Asimilace bytosti je prováděna vpravením nanobotů do její krve, pomocí injekčních trubic. Nanoboti začnou v těle vyrábět potřebné implantáty. Díky tomu se bytost během několika málo minut promění na loajálního kyborga, který je již zcela začleněný do Kolektivu. Další součásti jsou implantovány dodatečně, např. pracovní nástroje a pancéřování. Vedlejším efektem asimilace je to, že kůže získá mrtvolně bledou barvu a veškeré tělesné ochlupení nakonec odpadne. Borgové nemusí jíst ani spát, stačí když se na určitou dobu připojí do speciální kóje, která je regeneruje. Bez problému vydrží ve vesmírném vakuu a po chvíli se dokáží přizpůsobit útokům energetickými zbraněmi – aktivuje se kolem nich nepropustný štít. Mezi Borgy existuje Královna, která má několik (zřejmě klonovaných) těl. Královna funguje jako koordinátor, přináší řád do chaosu. Na rozdíl od řadových Borgů má stále emoce a umí s nimi pracovat – dokáže formovat taktiku, která by Borgy normálně nenapadla. Na druhou stranu má také pud sebezáchovy, i když řadové Borgy neváhá obětovat. Královna pochází z Druhu 125, což je borgské označení pro jistou civilizaci, která byla zcela asimilována už kdysi dávno. Královna tedy nejspíš nebyla v Kolektivu odjakživa. Prošla rozsáhlou kybernetizací: organickou má už pouze hlavu a horní část torza, zbytek těla je zcela umělý. Borgská technologie je jedna z nejpokročilejších a Borgové tak působí jako největší hrozba v celé galaxii. O jejich původu nebylo prakticky nic řečeno. Asimilace není nezvratná, např. Sedmá z devíti byla úspěšně začleněna zpět mezi lidi (její tělo stále obsahovalo některé implantáty), stejně jako kapitán Picard, u kterého se návrat povedl o dost lépe, nejspíše proto, že byl Borgem jen krátkou dobu.
Kyborgové napříč fikcí

Alita (Battle Angel Alita, 1990)
Alita je členkou jednotky bitevních kyborgů Berserkerů, které použily kolonie na Marsu ve válce proti Zemi. Má zcela umělé tělo, původní je pouze mozek. Technik Ido ji jednoho dne nalezl na vrakovišti – tedy přesněji řečeno jen její nehybnou hlavu. Když zjistil, že mozek uvnitř je stále živý, vzal ji domů a opravil ji: instaloval ji na jedno z běžných umělých těl pro civilisty. Dal ji jméno Alita. Přišla o paměť, ale měla určité záblesky vzpomínek. Tak zjistila, že ovládá bojové umění a že je ve skutečnosti válečnice. Stala se lovkyní odměn. Ido později Alitě instaloval nalezené tělo Berserkera a vrátil jí tak její plnou efektivitu. Tělo tohoto typu je nejpokročilejší technologie kyborgů. Oproti ostatním je rychlejší, silnější a odolnější. Je tvořeno nanotechnologií a je schopné regenerovat se. V rukou má plazmové projektory, které může použít jako zbraně. Tělo používali všichni Berserkerové, takže kompletní kybernetizace byla pro ně nejspíše povinnost. Když se Alita účastní nebezpečného gladiátorského závodu Motorball, používá speciální sportovní tělo, které má mimo jiné „kolečkové brusle“ místo chodidel. Ve světě Ality existuje bezpočet dalších kyborgů, více či méně organických. Přeměna v kyborga, bez ohledu na rozsah, je tu zjevně poměrně jednoduchá záležitost. Alita má v původním japonském komiksu velké oči, což je klasická stylizace. Velké oči ji však nechali i autoři hraného filmu z roku 2019. Vysvětlení pro tento design očí nebylo řečeno.
Kyborgové napříč fikcí

Sektor, Cyrax a Smoke (Mortal Kombat 3, 1995)
Klan ninjů Lin Kuei zahájil proces kybernetizace – své členy začal přeměňovat na kyborgy. Jako první se nechal předělat Sektor (červený, získal kódové označení LK-9T9), fanaticky oddaný klanu. Následně to byl Cyrax (žlutý, jeho kódové označení je LK-4D4). Pak byli na řadě Smoke a Sub-Zero, ti ale byli proti tomu, a tak z klanu utekli. Sektor a Cyrax byli posláni za nimi, aby je dopadli. Povedlo se jim chytit Smoka. Jakmile ho přivedli zpět do klanu, byl proti své vůli předělán (fialový, označení LK-7T2) a hned dostal za úkol chytit Sub-Zera. Ukázalo se ale, že jeho implantát zajišťující poslušnost nepracuje správně. Smoke si zachoval svobodnou vůli. Nechal Sub-Zera běžet a sám se vydal jinou cestou – pro případ, že by nad ním implantát získal kontrolu. Cyrax se nakonec obrátil na stranu dobra, Sektor však dále sloužil zlu. Kyber-ninjové jsou rychlejší, zcela poslušní a nemají žádné emoce. Typická je pro ně přilba s kabely visícími z temene, které připomínají copy. Sektor má v hrudi instalovaný vrhač granátů a energo-sítí, Cyrax má v hrudi raketomet a v pravé paži plamenomet. Smoke je odlišný tím, že je ještě rychlejší a umí se zneviditelnit. Z jeho těla také neustále vychází kouř, stejně jako před kybernetizací.
Kyborgové napříč fikcí

Grievous (Star Wars: Clone Wars, 2004)
Generál Grievous je příslušník rasy Kaleeshů, je to velmi inteligentní a nelítostný vojevůdce. Aby pomohl svému lidu z chudoby, začal pracovat pro InterGalaktický bankovní klan jako vymahač, přesněji řečeno velitel armády droidů. Když se ale dozvěděl, že nepřítel znesvětil kaleeshská posvátná území, chystal se bankovní klan opustit a vrátit se na domovskou planetu, aby mohl vést válečné tažení. Ale bankovní klan se ho nechtěl vzdát. Po poradě s hrabětem Dooku nastražil do jeho lodi bombu. Výbuch ho neměl zabít, jen zranit. Akce se povedla, Grievous utrpěl těžká zranění. Bankovní klan ho zachránil tím, že jeho mozek a další orgány přesunul do kybernetického těla. Dooku mu namluvil, že za útokem stáli Jediové a Republika. Grievous byl odhodlán pomstít se a stal se nejvyšším velitelem armády droidů Konfederace nezávislých systémů. Během Klonových válek byl obávaným protivníkem vojáků Republiky i samotných Jediů. Grievousova tvář je vymodelována do podoby tradiční masky kaleeshských válečníků. Díky implantátům má ostřejší zrak, rychlejší reflexy a po určitou dobu dokáže přežít i ve vesmírném vakuu. Tělo je vyrobeno z durania, což je velmi pevná a lehká slitina. Ačkoliv jeho původní tělo mělo běžnou humanoidní stavbu nohou, jeho nové kybernetické nohy jsou digitigrádní. Grievous může své paže rozdělit na dvě, takže může používat až čtyři zbraně najednou. Je velmi schopný šermíř se světelnými meči – vycvičil ho sám Dooku. Světelné meče umí velmi rychle roztočit, což mu dává určitou výhodu i proti Jediům. Grievous na první pohled připomíná droida, ale srovnání s droidem ho velmi uráží. Technologie použitá v jeho těle byla později částečně použita i u Dartha Vadera.
Kyborgové napříč fikcí

Marcus Wright (Terminator Salvation, 2009)
Marcus Wright byl zločinec odsouzený na smrt. Své tělo věnoval firmě Cyberdyne Systems, která ho využila v experimentálním projektu Angel. Mozek a další orgány byly přesunuty do kybernetického skeletu, který dostal živou krycí tkáň. Ta byla stejného tvaru, takže tělo vypadalo přesně jako Marcusovo původní tělo (tkáň byla zřejmě vypěstována pomocí jeho DNA). Firma ale projekt nedokončila, protože mezitím došlo k apokalypse a vládu převzal Skynet. Ten jeho tělo objevil a oživil. Marcus se probudil a netušil, co se s ním stalo. Dostal se k lidem z hnutí odporu, kterým pomáhal, ale následně jimi byl napaden, protože ho považovali za dalšího infiltračního androida. Tehdy Marcus konečně zjistil, že je kyborg. Aby lidem dokázal svoji oddanost, vydal se do základny Skynetu paralyzovat její obranu. V základně stanul před Skynetem, který zregeneroval jeho poškozenou krycí tkáň a prozradil mu, že skutečně celou dobu fungoval jako skrytý agent. Byl to nový přístup k infiltraci hnutí odporu – hybrid T-H, špion, který se chová zcela lidsky a který neví, že je ve skutečnosti částečně stroj a že skrze něj Skynet vnímá okolí. Marcus si ovládací čip vytrhl z hlavy a spojení se Skynetem tak ukončil. Následně pomohl zničit celou základnu, a dokonce obětoval svůj život pro záchranu Johna Connora. Marcus je kyborg, na rozdíl od populárního Terminátora T-800, který to o sobě sice prohlašuje, ale technicky vzato to není pravda – je to android, umělá inteligence. Marcusův skelet má podobný tvar jako T-800, ale není tak mohutný. Více připomíná lidskou kostru. Tělo je celkově odolnější a silnější než lidské, stále ale má srdce a další orgány, bez kterých nemůže fungovat. To je jeho slabina. V komiksech se objevili také další Hybridi T-H.
Kyborgové napříč fikcí

Toto jsou tedy kyborgové – živé bytosti doplněné umělými komponenty, které jsou pevnou součástí jejich těla a bez kterých mnohdy ani nemohou fungovat. Vzácně se ale ve sci-fi objevuje i opačný případ: tedy že umělá inteligence (robot) je doplněna biologickými komponenty. I zde ale platí stejné pravidlo, jako u kyborga: bez doplňujících komponentů nemůže celek správně fungovat. V realitě se takoví roboti označují jako „hybroti“ – hybridní (či biohybridní) roboti. Vědci například sestrojili experimentální létající dron Smellicopter, který má implantované tykadlo můry. Díky němu se dokáže navigovat čichem. Nevýhoda je, že tykadlo po několika hodinách odumře. Otázkou je, jestli by se za hybrota mohl označit Terminátor T-800. Jeho živé tkáně totiž fungují pouze jako kamufláž. Pokud o ně přijde, může bez problémů fungovat dál. Ve válce budoucnosti jsou ostatně Terminátoři T-800 nasazováni i bez tkání, jako řadoví vojáci. Nakonec tu zmíním jeden příklad ze sci-fi, který popisu hybrota odpovídá docela dobře.

Kaalium (Měsíční past, 1988)
Kaalium jsou mimozemské umělé inteligence, roboti v podobě malých vejčitých modulů. Modul se umí rozevřít a vysunout senzor a chapadla. Jejich pomocí začne rozmontovávat všechny technologické a biologické objekty a sestavovat si z nich tělo – vejčitý modul nakonec funguje jako hlava. Výsledkem je robot s organickými součástmi, jako jsou kosti, svaly a kůže. Bez těchto biologických částí fungovat nemůže: poznámky u concept artů k filmu jasně říkají, že robot používá svaly skutečně pro pohyb. Ve filmu bylo ukázáno, že Kaalium využívají tkáně z mrtvých lidí, včetně mumifikované mrtvoly staré 14.000 let. Nebylo řečeno, jak dokáží zabránit tomu, aby se tkáně rozkládaly, nebo jak je udržují ve vesmírném vakuu. Možná je nějakým způsobem vyživují, nebo přinejmenším udržují zakonzervované. Ve scéně v laboratoři jsou vidět schránky s částmi lidských těl (náhradních součástek), které musejí být staré mnoho tisíců let, ale vypadají stále čerstvě.
Kyborgové napříč fikcí

Pokud vás zaujal nějaký kyborg, kterého jsem tu nezmínil, napište do komentářů.


Úvod | Projekt Void © 2009-2024
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.0114 vteřin