Mechy, kráčející vozidla

4.5.24 - Gediman - Komentáře (0)
Mechy jsou v žánru sci-fi oblíbeným typem vozidla, většinou bojového. V tomto článku srovnávám deset těch podle mě nejznámějších.
Mechy jsou kráčející vozidla – k pohybu používají dvě a více nohou. Některá jsou humanoidní, některá připomínají zvířata. Některá mají ruce, takže mohou manipulovat s předměty a bojovat zblízka. Jiná jsou na boj zblízka speciálně vyzbrojena, mají například drápy, čepele a podobně. Posádka může mít různou velikost, některé typy si vystačí jen s jedním pilotem.

Termín „mech“ je odvozen z japonského slova „mecha“, které označuje jednoduše stroj. V Japonsku se mechy dále dělí na dvě podskupiny: Super Robot a Real Robot. První skupina jsou mechy, které jsou technologicky vysoce pokročilé. Stylem připomínají spíše superhrdiny a většinou se jedná o vzácné prototypy. Druhá skupina jsou mechy, které jsou vyobrazeny realisticky – mají konvenční zbraně a vybavení a také různé slabiny. Jsou vyráběny sériově. Osobně jsem si oblíbil termín „kráčedlo“, protože jednak vyjadřuje styl pohybu a jednak je podobný slovu „vozidlo“. V tomto článku ho budu používat. V angličtině se obvykle používá slovo „walker“, což je tomuto blízké.

Prvním kráčedlem, které se ve fikci objevilo, byl parní slon Behemoth. Objevil se v knize Zemí šelem, od Julese Vernea, z roku 1880. Behemoth má výšku 6 metrů a funguje jako tahač pro dva velké obytné vozy. Zajímavé je, že toto kráčedlo je obojživelné – může překonávat i vodu, pomocí koles.

Tripod (War of the Worlds, 1898)
První kráčedlo, které se dostalo do popkultury, a to ještě v 19. století. A rovnou se jedná o poměrně unikátní stroj: je mimozemského původu a má tři nohy. Je široce znám jako tripod, ale v knize je označován jen jako „Fighting-Machine“. Jeho posádku tvoří jeden pilot, Marťan. Tripod je vyzbrojen termálním paprskometem a vrhačem kanystrů se smrtícím černým plynem, obě zbraně jsou umístěné na chapadlech. Má také další chapadla určená pro průzkum a manipulaci s objekty. Je vybaven košem, do kterého ukládá chycené lidi – jejich krev slouží Marťanům jako potrava. Další známé dílo, kde se tripod objevil, je filmová adaptace Stevena Spielberga z roku 2005. Zde je to výtvor mimozemské civilizace z neznámé planety a má exotičtější design. Samotní mimozemšťané mají v této verzi také tři nohy, takže tripod v podstatě napodobuje jejich tělesnou stavbu. Nohy jsou zakončené trojicí prstů, které slouží jako chodidla. Zde tripod obsahuje vícečlennou posádku. Jeho výzbroj tvoří dva termální paprskomety, každý na jednom chapadlu. Je navíc vybaven ochranným energetickým štítem, díky kterému je prakticky imunní proti zbraním lidstva. Krev chycených lidí tripod používá jako hnojivo, které rozstřikuje do okolí a umožňuje tak šíření červeného plevelu. Tato rostlina je pro mimozemšťany zjevně důležitá, ale není vysvětleno proč. Ve filmu je řečeno, že tripody na Zem nepřistály při invazi, ale už tu byly dávno přítomny – skryté hluboko pod zemí, nejspíš po tisíce let. Posádka do nich byla transportována pomocí paprsků podobných bleskům.

Výška: více než 30 metrů (kniha), 45 metrů (film z roku 2005)
Mechy, kráčející vozidla


RX-78-2 Gundam (Mobile Suit Gundam, 1979)
V Japonsku jsou kráčedla velmi populární, existuje tam celý sci-fi žánr mecha. Gundam je z nich asi nejpopulárnější, Japonci dokonce postavili jeho model v životní velikosti. Dalo by se říct, že popularita kráčedel se z Japonska postupně rozšířila i do zbytku světa. Posádku Gundamu tvoří jeden pilot. Mezi hlavní střelné zbraně patří částicová puška a velký raketomet. Hlavními zbraněmi pro boj zblízka jsou dva plazmové meče, velmi podobné světelným mečům ze Star Wars. Další zbraní je ostnatá koule na dlouhém řetězu. Všechny tyto zbraně drží Gundam v rukou a může je střídat. Záložními zbraněmi jsou potom dva rotační autokanony instalované v hlavě. Důležitou výbavou je ruční štít, kterým může vykrývat i velmi ničivé útoky. Pokud ho nepotřebuje, nese ho na zádech. Na zádech má také trysky, díky kterým může skákat. Seriál Mobile Suit Gundam (1979) byl první, který v Japonsku přišel s konceptem Real Robot. Gundam se také vyskytl ve filmu Ready Player One: Hra začíná, jako jeden z mnoha odkazů na popkulturu.

Výška: 18 metrů
Mechy, kráčející vozidla


All Terrain Armored Transport, AT-AT (Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back, 1980)
Velké čtyřnohé kráčedlo používané Galaktickým impériem. Má minimálně tříčlennou posádku: řidiče, střelce a velitele. Funguje jako obrněný transportér. V trupu má dvojpodlažní přepravní prostor až pro 40 vojáků a čtyři vznášedlové motocykly. Alternativně může převážet dvě lehká kráčedla AT-ST. Výsadek vojáků může proběhnout dvěma způsoby: AT-AT si může kleknout a otevřít boční rampy, nebo může stát a vojáci se spustí na zem po lanech. Zbraně jsou umístěné na hlavě, která se může různě natáčet. Jedná se o dva velké laserové kanony pevně instalované zespod a dva menší pohyblivé blastery po stranách. AT-AT může protivníky snadno zničit také tak, že je zašlápne. Je těžce pancéřované, pouze krk je zranitelný. Rebelové odhalili ještě jednu slabinu: když se nohy spoutají pevným lanem, kráčedlo spadne.

Výška: 22,5 metru
Mechy, kráčející vozidla


BattleMech (BattleTech, 1984)
BattleMech je označení pro bojové kráčedlo. Ve světě BattleTechu jich existují desítky modelů a variací a jsou považovány za zásadní typ válečného stroje – mnohem efektivnější než ostatní typy vozidel: nesou více zbraní, mají těžší pancéřování, ve složitém terénu dosahují vyšší rychlosti a díky fúznímu motoru mají téměř neomezenou energii. Používají je všechny frakce i nezávislí žoldáci. Některé modely mají humanoidní tvar těla, některé připomínají spíš zvíře. Běžně jsou dvounohé, ale existují i neobvyklé modely se třema a čtyřma nohama. Některé mají ruce a mohou tedy manipulovat s objekty a lépe bojovat zblízka. Pohyb končetin zajišťuje svalstvo z umělých vláken. BattleMech je ovládán jedním speciálně trénovaným pilotem, MechWarriorem. Ten je vybaven neurohelmou, která mu umožňuje určité funkce ovládat přímo myšlenkami. Když hrozí zničení stroje, pilot se může katapultovat. BattleMech se může přehřát, pokud střílí příliš často, načež se nouzově deaktivuje a zůstane tak, dokud se nevychladí. Pokud je chlazení potlačeno nebo není funkční, hrozí přetížení a exploze. Některé modely BattleMechů jsou vyzbrojeny i chladnými zbraněmi, jako jsou sekyry, palcáty a meče, a jsou tedy efektivnější v boji zblízka. Některé modely mají trysky, které jim dovolují snadno přeskakovat překážky, uhýbat útokům a provádět nečekané výpady. BattleMechy se běžně rozlišují na lehké, střední, těžké a útočné (assault). Existují i typy lehčí nebo těžší, ale ty nejsou obvyklé. Nejpopulárnějším modelem je Atlas, útočný BattleMech s hlavou ve tvaru lebky.

Výška: 16 metrů (Atlas, útočný typ, viz obrázek)
Mechy, kráčející vozidla


Imperiální Titán (Adeptus Titanicus, 1988)
Imperiální Titáni jsou super-těžká kráčedla organizace Collegia Titanica, která spadá pod Adeptus Mechanicus. Jsou považováni za božské stroje a jsou velmi cenní. Mají ničivé střelné zbraně, některé typy mají i zbraně pro boj zblízka. Existuje mnoho typů Titánů, od relativně malých až po obrovské, které vypadají jako kráčející pevnosti. Všechny typy jsou chráněny odolnými energetickými štíty, které běžně používají vesmírné lodě. V posádce je vždy jeden hlavní pilot zvaný Princeps, který sedí ve speciálním křesle. Titána ovládá pomocí myšlenek, skrze neurální připojení. Asistují mu další členové posádky: pomocní piloti, střelci, technici a servitoři. Čím větší Titán, tím početnější má posádku. Princeps si časem s Titánem naváže zvláštní pouto a když k němu není připojen, psychicky strádá. Časem je pouto už tak pevné, že Princeps je fyzicky integrován do Titána a už ho nemůže opustit. Stroj je poháněn plazmovým generátorem, pohyb končetin zajišťuje svalstvo z umělých vláken. Jediný Titán může snadno porazit celou nepřátelskou armádu. Existují různé třídy Titánů: Scout (průzkumné, nejmenší), Battle a Emperor (největší). Emperor Titáni mají pouze střelné zbraně a fungují též jako transportéry pro podpůrnou pěchotu. Samozřejmě existují také Titáni, jejichž posádky se obrátily na stranu Chaosu a nyní bojují proti Impériu. Tyto stroje jsou mnohdy posedlé démony Warpu a jsou zcela bestiální. Ve světě Warhammer 40.000 existuje mnoho dalších druhů kráčedel (i mimozemských), ale Titáni jsou určitě ti nejznámější a nejmocnější.

Výška: 32,76 metru (Warlord, třída Battle, viz obrázek)
Mechy, kráčející vozidla


Goliath (StarCraft, 1998)
Jednomístné kráčedlo používané prakticky všemi terranskými frakcemi. Primární výzbroj tvoří dva autokanony a také dva raketomety proti vzdušným cílům, kromě nich má ještě kulomet zespod trupu (ten ve hře není použitelný). Úkolem tohoto kráčedla je poskytovat palebnou podporu pro oddíly pěších mariňáků. Ve hře StarCraft II se objevily i další typy bojových kráčedel, např. Warhound, těžký Thor nebo super-těžký prototyp Odin. Kráčedlem je také SCV, jedná se však o pracovní stroj.

Výška: 3,7 metru
Mechy, kráčející vozidla


Mammoth Mk. II (Command and Conquer: Tiberian Sun, 1999)
Prototyp super-těžkého kráčedla, používaný organizací GDI. Je velmi odolný a pomalý. Má čtyři nohy, díky čemuž hodně připomíná AT-AT ze Star Wars. Primární výzbroj tvoří dva dvojhlavňové railguny, které dokáží prostřelit více cílů najednou. Dále má dva raketomety proti vzdušným cílům a dva autokanony proti menším pozemním cílům (ty ve hře nejsou použitelné). V sérii Tiberium Universe existuje mnoho dalších typů kráčedel, např. Wolverine, Titan, Juggernaut a podobně.

Výška: cca 16 metrů
Mechy, kráčející vozidla


Armored Personnel Unit, APU (The Matrix Reloaded, 2003)
Jednomístné kráčedlo s otevřenou kabinou, což je jeho nevýhoda. Jakmile se na něj vrhnou nepřátelé zblízka, pilot je ve vážném ohrožení. Je vyzbrojeno dvěma autokanony, každým na jedné paži. Autokanony zjevně nemají žádný zaměřovací systém, pilot je nucen použít normální pevná mířidla na zbraních samotných. Na druhou stranu používají trasovací munici – kulky za sebou zanechávají svítící stopu, což pilotovi míření ulehčuje. Munice je skladována v krabicích na zádech, do zbraní je přisouvána pomocí klasických pásů. V jedné epizodě seriálu Animatrix bylo ukázáno, že na počátku války se Stroji existovaly lépe pancéřované verze APU, které svojí konstrukcí měly blíž spíše k energo-brnění, obrněnému exoskeletu.

Výška: cca 4 metry
Mechy, kráčející vozidla


Mitsubishi MK-6 Amplified Mobility Platform, AMP (Avatar, 2009)
Jednomístné kráčedlo s kabinou krytou odolným sklem. Nemá žádnou integrovanou výzbroj, paže jsou zakončené rukama s prsty. Díky tomu může držet a používat různé předměty: standardně to je autokanon s bajonetem. Paže kopírují pohyby pilotových paží, nohy jsou ovládány pomocí pedálů.

Výška: 4,2 metru
Mechy, kráčející vozidla


Jaeger (Pacific Rim, 2013)
Jaegeři jsou hlavní zbraní lidstva proti obrovským monstrům Kaiju, které na Zemi přicházejí z jiné dimenze. Spadají pod organizaci Pan Pacific Defense Corps. Existuje několik Jaegerů, každý je unikátní a velmi cenný. Mají humanoidní tvar a běžně jejich posádku tvoří dva piloti. Ti mají speciální oblek, který snímá jejich pohyby a předává je stroji. Se strojem mají také neurální propojení, takže některé jeho funkce ovládají pouhými myšlenkami. Oba piloti jsou spojeni ještě mezi sebou, aby jejich příkazy byly synchronizované. Jeden mozek by na pilotování nestačil – po určité době by se pilot zcela vyčerpal a zhroutil. Existuje několik výjimek. Crimson Typhoon a Bracer Phoenix mají piloty tři, přičemž třetí funguje jako střelec. Podomácku vyrobený Scrapper vyžaduje pouze jednoho pilota, nejspíš kvůli své malé velikosti a jednoduchosti. Ovládání Jaegerů ještě usnadňuje počítač s umělou inteligencí. Jaegeři mají různou výzbroj, jde o střelné i chladné zbraně. Rozlišují se do vývojových tříd, Mark-1 až Mark-6. Mark-1 až Mark-3 mají analogové systémy a energii jim dodává jaderný reaktor. Následující třídy mají digitální systémy.

Výška: 79,25 metru (Gipsy Danger, viz obrázek)
Mechy, kráčející vozidla

Nakonec tu mám ještě jeden známý stroj, který není úplně čistokrevné kráčedlo.

VF-1 Valkyrie (Super Dimension Fortress Macross, 1982)
Speciální stíhačka používaná organizací U.N. Spacy. Byla postavena na základě mimozemské technologie. Má tři režimy, mezi kterými se dokáže transformovat: stíhačka, kráčedlo GERWALK a kráčedlo Battroid. Posádku tvoří jeden pilot. Výzbroj tvoří rotační autokanon, protiletadlový laserový kanon a různé rakety a bomby, které jsou zavěšené pod křídly. Může být vybavena přídavným modulem FAST, který se skládá ze dvou dalších motorů a též dodatečných raketometů. S pomocí tohoto modulu dokáže létat i ve vesmíru. Pokud chce vletět zpět do atmosféry, musí ho odhodit, protože není příliš aerodynamický. Nicméně modul nebrání v transformaci na ostatní režimy. V režimu GERWALK vypadá jako stíhačka s nohama a rukama. Může chodit i létat jako VTOL letadlo. Zbraně jsou zachovány, ovšem rotační autokanon drží v ruce, jako pušku. V režimu Battroid má podobu humanoidního kráčedla, které je lépe stavěné na boj zblízka. Má stále funkční trysky, takže může také létat, ale ze všech tří režimů je v tom nejpomalejší. Naopak dokáže rychleji běhat. Rotační autokanon používá jako pušku, laserový kanon je umístěn na hlavě, rakety a bomby použít nelze. Může mít dodatečný systém pancéřování GBP-1S, který přidává i další zbraně: na ramena, hruď a nohy přidává raketomety, na ruce granátomety a na boky ruční granáty. Součástí systému je také dvojice trysek na zádech, které pomáhají při letu. Celý systém však Valkyrie musí odhodit, pokud se chce transformovat do ostatních režimů. Valkyrie existuje v několika variacích: základní VF-1A, VF-1D (dvojmístná, dva laserové kanony), VF-1S (velitelská, čtyři laserové kanony), atd. Valkyrie je velmi populární a mnoho transformujících se strojů z dalších děl je jí přímo inspirováno: např. Viking ze hry StarCraft II, Mecha/Jet Tengu ze hry Command and Conquer: Red Alert 3 a třeba též Jetfire ze série Transformers.

Výška: 8,7 metru (režim GERWALK)
Výška: 12,68 metru (režim Battroid)
Mechy, kráčející vozidla


Pokud vás zaujalo nějaké kráčedlo, kterého jsem tu nezmínil, napište do komentářů.


Úvod | Projekt Void © 2009-2024
Původní texty a zdrojový kód nesmí být bez souhlasu šířeny. Stránky založeny na redakčním systému FoxAxe
Web tip: Anime, filmy, hry; Postavy, osobnosti; Mutant Chronicles

Načtení stránky trvalo 0.013 vteřin